Volunteer Awards

1932-33 Manuel Cavazos, Jr.
1933-35 C.W. Wade Chairman
1936 Carlos Richter Chairman
1937 Alphonse Siros Chairman
1938-39 W. Bryon Johnson

1940-41 A.W. Pettit
1942-46 Carlos Richter
1947-50 William N. “Bill” Hall
1950-51 Cecil Wade
1952-53 Bob Cohen
1954-55 Leslie Winch
1955-56 Harry Sames, Jr.
1956-58 C.E. “Bud” G’Sell
1959-60 J.J. Richter
1961-62 George O. Jackson
1963-64 Fernando Zuniga
1964-65 Dr. Al C. King
1966-67 Dan A. Richter
1968-69 J.W. Nixon
1970-71 William N. “Billy” Hall, Jr.
1972-73 Porter S. Garner, Jr.
1974-75 Carroll E. Summers
1976-77 P.R. Arguindegui, Jr.
1978-79 Vidal M. Treviño

1980-81 Alan G. Jackson
1982-83 J.R. “Bobby” Muller
1984-85 Amber Yeary
1986-87 William B. Johnson, III
1987-89 Cliff Pichot
1989-91 Sabas Zapata, III
1991-93 Ramiro Martinez
1994-96 Fernando Zuniga, III
1996-98 Jim Moore
1999-2000Harry Bonugli, Jr.
2000-03 J.W. Puig
2003-05 Hector “Tito” Garcia, Jr.
2005-07 Rafael Romo
2007-09 Goyo M. López
2009-11 Osbaldo “Valdi” Guzman
2011-13 Lisa Haberkorn
2013-15 Chuy Vela-Cuellar
2015-17 Gabriel Goldaracena
2017-19 Rene “Hazel” Gonzalez

1951 Carlos Richter
1952 William N. Hall
1953 Charles E. Richter, Jr.
1954 J.W. Nixon
1955 Clyde Brennan
1956 D.P. Barrow
1957 Clyde Littlefield
1957 O. W. Strahan
1957 Col. Frank Anderson
1958 Fernando L. Peña
1959 C.E. “Bud” G’Sell
1960 J. James Richter, Jr.
1961 Fernando Zuñiga
1962 Leslie S. Winch
1963 Francis J. Richter
1964 R.P. St. John
1965 Luis Novoa, Jr.
1966 W.B. Johnson, Jr.
1967 James A. Mayo
1968 P.R. Arguindegui, Jr.
1969 Nolan “Doc” Adams
1970 Harry E. Sames, Jr.
1971 Arthur W. Lang
1972 W.N. “Billy” Hall, Jr.
1973 Harold Goodwin
1974 Porter S. Garner, Jr.
1975 John Valls
1976 George O. Jackson
1977 Carroll E. Summers
1978 Raymond J. Goodman
1979 J.R. “Bobby” Muller
1980 Oscar J. Zuñiga
1981 Vidal M. Treviño
1982 Alan Jackson
1983 George Gregg
1984 Cliff Pichot

1985 Sábas Zapata, III
1986 C.W. Howell
1987 Jim B. Ayres
1988 J.C. “Pepe” Treviño, III
1989 Laura Pichot
1990 Ramiro V. Martinez
1991 Jesus M. Olivares
1992 James E. Moore
1993 Federico “Lico” Paez
1994 Nicandro “Nick” Villarreal
1995 Harry Bonugli, Jr.
1996 Fernando Zuñiga, III
1997 Arnulfo “Zam” Zamora
1998 Pete Sanchez
1999 Tom Pichot
2000 Frank J. Carter
2001 Carlos Castillon
2002 Michael C. Trust
2003 James W. Puig
2004 B.A. Puig, III
2005 Hector J. Garcia
2006 Manolo Rangel
2007 David E. Garcia
2008 Rafael Romo
2009 Francine Muller-Woodul
2010 Goyo M. López
2011 Pancho Averill
2012 Valdi Guzman
2013 Salo Otero
2014 Lisa Haberkorn
2015 Jeremiah Cabrera
2016 Jesus “Chuy” Vela-Cuellar
2017 William J. “BJ” Palumbo
2018 Gabriel Goldaracena
2019 Luciano “Butch” Flores

1974 Dave Williams – University of Houston
1975 Dan Rogas – Lamar University
1976 George Hannon – The University of Texas
1977 Herb Ferrill – North Texas State
1978 Oton Guerrero – Pan-American University
1979 Dave Mennen – Houston Baptist
1980 J.C. Treviño, Jr. – Laredo
1981 Peter Arguindegui, Jr. – Laredo
1982 Jim Powell – Laredo
1983 Bob Ellis – Texas A&M
1984 George O. Jackson – Laredo
1985 George Gregg – Laredo
1993 Luis “Doc” Novoa – Laredo
1998 Richard Avila – Laredo

2005 Terrace Stewart – Laredo
2006 John CD Drolla, Jr. – Austin
2007 Dr. Ray M. Keck – Laredo
2008 Mayor Raul Salinas – Laredo
2009 U.S. Congressman Henry Cuellar – Laredo
2010 Senator Judith Zaffirini – Laredo
2011 Carlos Villarreal – Laredo
2012 Dr. A. Marcus Nelson & Roberto Santos – Laredo
2013 Webb County Judge Danny Valdez – Laredo
2014 Fernando Salinas Charitable Trust – Laredo
2015 State Rep. Ricardo Peña Raymond – Laredo
2016 City of Laredo City Council – Laredo
2017 Women’s City Club – Laredo
2018 State Representative Tracey King – Laredo
2019 District Attorney Isidro “Chilo” Alaniz – Laredo
2020 Judge Oscar J. Hale, Jr. & Dr. Pablo Arenaz – Laredo

Outstanding Track & Field Volunteer

1973 Vidal Sepulveda
1974 Francisco “Pancho” Inocencio
1975 Archie Rodriguez
1976 Bill Hastings & Felipe Salazar
1977 Richard Barton
1978 Marcelino Martin
1979 Arturo Lozano
1980 Larry Mildren
1981 Amando Ayala
1982 Charles Koch
1983 Guadalupe Saenz
1984 Jorge Zapata
1985 Bobby Gonzalez & Ricardo “Cuate” Salinas
1986 Goyo López
1987 Aurelio Correa
1988 Mike Holley
1989 Mike Trust & Federico Paez
1990 Juan Carreon & Joe Scecina
1991 Pete Castillo & Raul Treviño
1992 Oscar “Okie” Villaseñor & Greg Dickinson
1993 Bill Smith & Fred Ayala
1994 Francisco Velasquez & Roland Kaderli
1995 Luis De La Garza & Billy Hyde

1996 Ted Quadlander & Albert Ochoa
1997 Ricky Peña & Paulie Mueller
1998 Armando Sanchez & Ray Weeks
1999 James Highsmith
2000 Adolph Yañez
2001 Guadalupe “Lupe” Cruz & Tony Garza
2002 Marion Olson
2003 Chris Houdmann
2004 Jerry Lay
2005 Tom Weekley
2006 Jesus Olivares
2007 John CD Drolla
2008 James Blackwood
2009 Sabás Zapata, III
2010 Sandi Villarreal
2011 Ricky & Delia Peña
2012 Gustavo Fernandez
2013 Rene Gonzalez
2014 Andy Vera
2015 Valdi Guzman & Butch Flores
2016 Joe Palacios
2017 United South HS Athletic Dept.
2018 John Kazen
2019 Christian Cabello

Outstanding Collegiate Golf Volunteer

1974 Jim Slaughter
1975 Ruben Cortez
1976 Curtis Tiesch
1977 Charles Hathaway
1978 Polly Coble
1979 Barney Clausowitz
1980 Isidro “Chilo” Cantu
1981 Virgil Doggett
1982 Hector Chacon
1983 Rey Palacios
1984 Terry Russell
1985 Ralph Stevens
1986 Cesar Montemayor
1987 Peter “Pete” Cantu
1988 Jay Smith
1989 Don Valdez
1990 Butch Vickers & David Uribe
1991 Hector Sandoval
1992 Refugio “Cuco” Escobedo
1993 George Wright
1994 Carlos D. Castillon
1995 Bill Balzar
1996 J.C. “Pepe” Treviño, Jr.

1997 Mike Drake
1998 Pancho Averill
1999 Cliff & Ann Bryan
2000 Balt Ramos
2001 J.C. Treviño, III
2002 Mario Novoa
2003 Tim Butler
2004 Dennis Cantu
2005 Cookshack
2006 Arnulfo “Fofo” Gonzalez
2007 Pete Mims
2008 David Smith
2009 Tom McSpadden
2010 Jeremiah Cabrera
2011 Chuck Jacaman
2012 Melissa & Kinny Cigarroa – Albert & Diana Lowry
2013 Arleen M. Averill
2014 Joe & Cristi Palacios
2015 Butch Flores
2016 Guillermo “Memo” Treviño
2017 Hugo & Bibi Flores
2018 Lalo Morales
2019 Robert & Tami Summers
2020 Mike Mainhart

Memorial Award for Collegiate Golf

1986 Rose Lee Goodman
1987 Peter Arguindegui, Jr.
1988 Bill Powell & Hank Sames
1989 Gene Shields
1990 J.C. “Pepe” Treviño, Jr.
1991 Carlos D. Castillon
1992 J.C. Treviño, III
1993 Jim Castañeda
1994 Bob Ellis
1995 Mike Drake
1996 Richard Powell
1997 David Uribe
1998 Balt Ramos
1999 Bill Woodley
2000 Pancho Averill
2001 Refugio “Cuco” Escobedo
2002 Bill Balzar

2003 Tim Hobby
2004 Tim Butler
2005 Cookshack
2006 Vince Jarrett
2007 Brad McMakin
2008 Jim Bob Jackson
2009 Greg Priest
2010 Walt Williams
2011 Jay Rees
2012 Jonathan Dismuke
2013 Brian White
2014 Shane Howell
2015 John Knauer
2016 Justin Emil
2017 Scott Lieberwirth
2018 Mike Dirks
2019 Dave Shuster
2020 Brandt Kieschnick

Outstanding High School Golf Volunteer

1992 Billy Hall, Jr.
1993 Don Valdez
1994 Jorge Arechiga
1995 Rey Palacios
1996 Jorge Garcia
1997 Javier Martinez
1998 Mike Gonzalez
1999 Rye Reyna
2000 Sergio Velasquez
2001 B.J. Palumbo
2002 Neto Martinez
2003 Chris Valdez
2004 Casa Blanca Golf Course

2005 Joaquin Romero
2006 & 2007 No Recipients
2008 Al Gala
2009 Rene Rangel
2010 Pan American Golf Assoc.
2011 Laredo Golf Association
2012 Jeremiah Cabrera
2013 Rudy Gonzalez & LCC Staff
2014 Mauricio Cantu
2015 Mike Mainhart
2016 Bernal Slight
2017 Joey Gamez & Juan G. Vela-Cuellar
2018 Dennis Gutierrez
2019 Andy Vera

Outstanding Baseball Volunteer

1990 C.W. Howell
1991 Jesus Olivares
1992 B.A. Puig, III
1993 Arnulfo “Zam” Zamora
1994 William “Bill” Johnson, III
1995 Juan Carreon
1996 Frank Carter
1997 Dennis Pichot
1998 Jim Moore
1999 Jim Moore
2000 James W. Puig
2001 Max McGehee
2002 Joe A. Andrews, Jr.
2003 Esther Guerrero
2004 Rogelio Ceballos

2005 Ruby Rodriguez
2006 UISD Grounds Crew
2007 Luciano “Butch” Flores
2008 Dagoberto Gonzalez
2009 Osbaldo “Valdi” Guzman, Jr.
2010 Bobby Benavides
2011 City of Laredo Parks & Leisure­
2012 Joe Gonzalez
2013 Ben Puig
2014 Fidel Flores & Sergio “Teco” Chavez
2015 Laura I. Rangel
2016 Manolo Rangel
2017 Luciano Flores, Jr.
2018 Orlando “Orli’ Navarro
2019 Miguel Castillo

Outstanding Tennis Volunteer

1992 Robert Cavazos
1993 Jerry Perez
1994 Emma Canas
1995 Luis Garcia
1996 Mark Collins
1997 Romeo Palacios
1998 Romeo Palacios
1999 Jeff Jones
2000 John English
2001 Gayla Zamora
2002 Robert Cavazos
2003 Chris Sandoval
2004 Juan Valdez

2005 Cande Escamilla
2006 J. Jimenez & M. Fernandez
2007 Melissa J. Cuellar
2008 Anita Costilla
2009 Raul Ramos
2010 José “Pepe” Zuñiga
2011 Linda Leal
2012 Eddie Cuellar
2013 Roxanne Alvarez
2014 Perla Martinez
2016 Patrick Nava
2017 Alex Guerra
2018 Oscar Gutierrez
2019 Juan Carlos Herrera

Outstanding Laredo Volunteer

1999 Ruby G.Rodriguez & Rogelio Ceballos
2000 Arnold Hinojosa
2001 Jorge Garcia
2002 Rene Ramirez
2003 Gustavo Fernandez­
2004 David Hinojosa
2005 Isidro “Chilo” Garcia
2006 Mike Guevara
2007 Mike Medina
2008 Pedro A. Sanchez
2009 Ricky Peña

2010 Pat Donovan
2011 Francisco Ramirez
2012 Greg, Ricardo & Rogelio Salinas
2013 Asencion “Chon” Olivares
2014 Diana Fullerton
2015 Marsha McDonald & Sheri Heimes
2016 Mike Jacaman
2017 Monica Andrade
2018 Jesus “Chuy” Ledezma
2019 Anali Palacios, Daniela Morales & Andrea Alvarez

2003 Larry J. Mildren & Francisco Velasquez
2004 Felipe Salazar
2005 Matias Arambula, Jr.
2006 Marsha McDonald & Sheri Heimes
2007 Manuel “Meme” Escamilla
2008 No Recipient
2009 Phil Rodriguez
2010 Michael “Doc” Rodriguez

2011 Pedro Armando Sanchez
2012 Rene Ramirez
2013 J. Albert Sanchez
2014 Mr. &. Mrs. Thomas E. Pichot
2015 Nick Villarreal & Sabás Zapata
2016 Pete Mims
2018 Butch Flores
2019 Hector “Tito” Garcia

Oustanding Border Olympic Girl's Basketball Volunteer

2016 Judy Mayers & Javier Coronado
2017 Robert Burrier & Norma Liendo
2018 Johnathon Cortazzo & Melissa de Hoyos
2019 Debbie Martinez & Natalie Chavez

Director Going Above & Beyond

2005 Osbaldo Guzman, Jr.
2006 Frank Carter
2007 Salo Otero
2008 Richard Gentry
2009 Jesus “Chuy” Vela-Cuellar
2010 Monica San Miguel
2012 Hector “Tito” Garcia

2013 Goyo M. López
2014 Gabriel Goldaracena
2015 Lisa Haberkorn
2016 Rene Gonzalez
2017 Luciano “Butch” Flores
2018 Delia Peña
2019 Francine Muller

Oustanding Border Olympic Boy's Basketball Volunteer

2007 Lisa Haberkorn
2008 Santos Reyes
2009 Manuel Escamilla, Jr.
2010 Orlando “Orli” Navarro
2011 Christian Cabello
2012 Sylvia Barrera & TAMIU Sports Off.
2013 Jorge Coronado

2014 Jesus “Chuy” Ledezma
2015 Bob Wolk & TAMIU Officiating Class
2016 Rene Ramirez
2017 Matthew Groogan
2018 Norma Liendo
2019 Pancho Averill

Outstanding Bordery Olympic Softball Volunteer

2007 Bobby Gonzalez
2009 Esther Guerrero, Cindy Mata & Belinda Treviño
2010 Robert Garcia & UISD Crew
2011 UISD Head Softball Coaches
2012 Maria Sandoval & Bobby Ydrogo
2013 Parks & Leisure Grounds Crew

2014 Laredo ISD Athletic Dept. Grounds Crew Benito Aranda, Alex Cuellar, Arturo Cabrera,Kike Arredondo, Ruben Martinez & Roberto Robles
2015 Imelda Mendiola & Idalia Mendiola
2016 Amanda Beatriz Cardenas Guerrero
2017 Anita Averill
2018 Pancho Averill
2019 Arleen Averill

Outstanding Border Olympic Soccer Volunteer

2005 Joe Garcia
2006 Dr. Ray M. Keck, III
2007 Jesus “Chuy” Vela-Cuellar
2008 Shashi Vaswani
2009 Norberto Zavala
2010 Rene Ramirez & Tommy Ramirez
2011 Gabriel Goldaracena
2012 Norberto Zavala

2013 Edward L. Ochoa
2014 Juan E. Carreon
2015 Jesus “Chuy” Ledezma
2016 Carlos Mendez
2017 Michael “Doc” Rodriguez, Amanda Mancha, Adriana Rodriguez, Gabriela Enriquez, David Reidenbach, Paula Garcia, Mario Saldivar, Victoria Whitaker,
Cynthia De Hoyos, Joaquin “JoJo” Villarreal, Francisco Lara, Michael Nanji,
Carlos Salinas, Melissa De Hoyos, Ashley Olvera & Hector Valverde
2018 Rene “Hazel” Gonzalez
2019 Juan E. Carreon

Oustanding Cross Country Volunteer

2019 Tommy Ramirez